W ciągu ostatnich dwóch lat branża szkoleniowa przeszła ogromną zmianę. Platformy e-learningowe (nazywane również e-platformami) stały się tematem wiodącym, jeśli chodzi o naukę zdalną, ze względu na ograniczenia jakie spadły na firmy szkoleniowe oraz placówki edukacyjne w związku z pandemią.

E-platforma – czyli co zrobić, aby uczyć

W dobie pandemii dostęp do nauki w wersji stacjonarnej stał się mocno ograniczony. Dotyczy to zarówno uczniów szkół, jak i pracowników firm. Taka sytuacja spowodowała drastyczny wzrost zainteresowania nauką zdalną, a co za tym idzie – chęcią wdrożenia platform e-learningowych w firmach szkoleniowych różnych branż.
W sieci pojawiło się wiele ofert dotyczących tworzenia i sprzedaży kursów online. Część usługodawców proponuje mniejszym firmom czy indywidualnym trenerom i autorom kursów online miejsce na swoich własnych platformach e-learningowych (tzw.marketplace), w zamian za stałą opłatę oraz procent od potencjalnych zysków.
Jednak stworzenie kursu online oraz jego sprzedaż to tylko wierzchołek potrzeb związanych z nauką zdalną.

E-platforma, czyli edukacja z przedrostkiem e

Pamiętajmy, że kurs e-learningowy to nie wszystko. Posiadanie własnej e-platformy daje dużo większe możliwości niż stworzenie samego kursu. Dzisiejsze platformy e-learningowe powinny być digitalowymi kombajnami, które pozwolą nie tylko na -tworzenie kursów e-learningowych, ale także dają możliwość:
-odbycia zajęć online w pokoju wirtualnym,
-wysyłkę newsletterów,
-komunikacje bezpośrednią z kursantami oraz pomiędzy kursantami,
-ewidencjonowanie czasu nauki i tworzenie raportów z postępów
-możliwość tworzenia mikrospołeczności w obrębie platformy e-learningowej (portal społecznościowy)
Te wszystkie powyższe możliwości daje tylko własna e-platforma.
Ale nie jest to też reguła, która cechuje wszystkich dostawców platform e-learningowych. Niektóre bowiem platformy szkoleniowe mają węższy zakres funkcji i możliwości.

Platforma edukacyjna, czyli narzędzie, które musi się zmieniać

Jedną z kluczowych informacji, które staramy się przekazać naszym klientom jest fakt, że platforma e-learningowa powinna być produktem otwartym, ciągle rozwijanym i modyfikowanym pod indywidualne potrzeby danej firmy szkoleniowej. Jedną z największych wad w nauczaniu tradycyjnym jest brak zmiany i elastycznego dostosowywania się do potrzeby pędzącego świata. Właśnie dlatego, naszym zdaniem, dobrze zaprojektowana platforma e-learning powinna umożliwić firmom i instytucjom ciągłe doskonalenie swojego produktu. E-platforma może być rozbudowywana cały czas o kolejne funkcje, które mogą dodatkowo być dobierane do potrzeb danej branży.

Przykładowo inne potrzeby zarówno edukacyjne, jak i administracyjne, będzie miała szkoła językowa, a jeszcze inne duża firma logistyczna. (Zobacz case studies naszych klientów)

Własna e-platforma – dobry pomysł na rozwój

Własna e-platforma to narzędzie, które ma za zadanie otworzyć przed jej właścicielem nowe horyzonty i pozwolić na rozwój biznesu. Jeśli już na początku będziemy widzieć same ograniczenia, zaczniemy utwierdzać się w przekonaniu, że być może świat e-learningu to nie miejsce dla nas i naszej firmy. Takie założenie jest jednak błędne, a nasz zespół pomoże rozwiać te wątpliwości. Jeśli chcesz przekonać się, że dobrze zaprojektowana platforma edukacyjna to narzędzie, które sprawdzi się absolutnie w każdej branży, napisz do nas na info@edu-platformy.com lub zadzwoń na 606652094 i umów się na bezpłatną prezentację demo platformy Parlo.

E-platforma , platforma edukacyjna