Wdrożenie standardu WCAG na platformach e-learning

Wdrażamy standard WCAG na platformach e-learningowych i na stronach www!

Szacuje się, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią 1/7 całej populacji światowej. Dlatego tak ważne jest, aby e-platforma z kursami online także spełniała wymogi WCAG i mogła być używana także np. przez osoby niedowidzące i posługujące się językiem migowym.
W Polsce od 2019 roku obowiązuje „Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Określone w ustawie podmioty publiczne muszą obowiązkowo stosować się do reguł WCAG 2.1  przynajmniej na poziomie AA.

Aby platformy e-learning jako miejsce do edukacji było dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest aby platforma szkoleniowa była dostosowana do wymogów WCAG.

 

Co to jest standard WCAG

WCAG, czyli Web Content Accessibility Guidelines to zbiór wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych dla osób z niepełnosprawnościami m.in. osób głuchych, czy niedowidzących. Pierwsza wersja WCAG została opracowana w 1999 roku przez niezależnych specjalistów z zakresu dostępności oraz przedstawicieli środowisk osób z niepełnosprawnościami, skupionych wokół organizacji Web Accessibility Initiative.  Obecnie obowiązującą wersją standardu WCAG jest wersja 2.1.
Wytyczne w standardzie WCAG, zostały podzielone na trzy poziomy, które witryna lub aplikacja powinny spełniać – poziom A, poziom AA i poziom AAA. Poziom standardu WCAG zależny jest od tego, w jakim stopniu witryna będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Poziomy WCAG

Przykładowo poziom A daje dostępności w większości przypadków niepełnosprawności, natomiast poziom AAA pozwala tę grupę znacząco poszerzyć. Przykładowo w poziome A, wszystkie treści nietekstowe umieszczone w witrynie powinny posiadać swój wariant tekstowy. Jeśli chodzi o poziom AA w standardzie WCAG 2.1, dobrym przykładem może być powiększanie tekstu, który może zostać powiększony do 200% bez utraty treści lub funkcjonalności. O wdrożeniu najbardziej zaawansowanego poziom standardu WCAG, czyli AAA, decyduje przykładowo przełożenie wszystkich treści, zarówno tekstowych, jak i nietekstowych na język migowy.

WCAG na platformie e-learningowej Parlo

Platforma PARLO spełnia zdecydowaną większość wymagań wytyczonych w zapisach standardu WCAG, zarówno dla osób niesłyszących, jak i niedowidzących.  W obecnym momencie, platforma Parlo jest dostosowane do spełnienia większości wytycznych dla Progu A, Progu AA z uwzględnieniem prostego języka oraz spełnia większość wymagań Progu AAA.

Zamów wdrożenie WCAG

Jeżeli potrzebujesz platformy szkoleniowej lub strony www z wdrożonym standardem WCAG, wyślij formularz poniżej

Szukasz platformy e-learning?
Zadaj pytanie!
Chętnie odpowiemy!

Po otrzymaniu zapytania,
przygotujemy propozycję platformy zgodnie z potrzebami Twojej firmy.
Zachęcamy także do umówienia się na prezentację online demo platformy.
Zapraszamy również do kontaktu na info@edu-platformy.com lub na 606652094

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię Nazwisko
Interesuje mnie:
Zgody
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.