Platforma e-learning to nie tylko kursy e-learningowe. Platforma e-learningowa to także komunikacja, miejsce współdzielenia danych, czy także zajęcia online. Dzisiaj chcielibyśmy napisać kilka słów o dodatkowych modułach w platformie e-learning, które skutecznie pomogą w wydłużeniu czas pracy użytkownika na platformie, komunikacji między kursantami i nauczycielem oraz szybkiemu dostępowi do wybranych plików.

Tak jak napisaliśmy wyżej – platforma e-learning to nie tylko kurs, to również wszystkie inne narzędzia, które pozwolą kursantowi na skuteczne obcowanie z materiałem szkoleniowym, czy to w postaci gotowych materiałów zewnętrznych, czy również swobodnej komunikacji z wszystkimi uczestnikami kursu. Właśnie dlatego, przed wyborem e-platformy warto sprawdzić jakie moduły dodatkowe posiada dana platforma.
Jeśli podczas research’u natknęliśmy się na platformę e-learning, która nie posiada narzędzi mogących uatrakcyjniać, a często nawet ułatwiać, naukę online – najlepiej będzie poszukać czegoś innego! Przygotowaliśmy 3 moduły, które wg nas mogą skutecznie „podkręcić” każdą platformę e-learning:

Wiadomości bezpośrednie (Direct Message) na e-platformie

Moduł wiadomości bezpośrednich zdecydowania poprawia komunikację. Posiadanie własnej skrzynki odbiorczej w przestrzeni platformy e-learning przez każdego użytkownika, przyśpiesza komunikacje oraz porządkuje ją – bez konieczności opuszczania platformy. Idealnie jakby ww. moduł miał także możliwość przesyłania plików w obrębie wiadomości, możliwość wysyłki wiadomości do kilku osób jednocześnie oraz możliwość utworzenia konwersacji grupowej. Te elementy sprawiają, że ergonomią komunikacji, przybliżamy naszą platformę e-learning do popularnych komunikatorów internetowych.

eplatforma, e-platforma

Grupy społecznościowe na platformie e-learningowej

Chociaż trudno na rynku o platformę e-learning z własnym modułem socjalnym – warto jednak poświęcić więcej czasu na research i znaleźć taką, która ten moduł posiada. Grupy społecznościowe, na podobieństwo grup FB, mają na celu skupiać ludzi w ogół danego tematu. Skłaniają do swobodnej wymiany myśli oraz plików w obrębie danej grupy osób. W przypadku platformy e-learning, grupy społecznościowe, mogą skutecznie wchodzić w rolę grup szkoleniowych. Oraz wspierać naukę w samym kursie e-learningowym.

Głównym elementem grupy w dobrze zaprojektowanym module społecznościowym, powinien być feed, czyli tzw. tablica, na której wszyscy uczestnicy grupy mogą umieszczać różnego rodzaju treści oraz komunikaty. Ważne, aby tablica miała także możliwość reakcji na post każdego użytkownika np: w postaci komentarza, gifu, czy przycisku lubię to. Kolejny element to miejsce na pliki danej grupy. Wyobraź sobie klasę np: do nauki chemii, nie chciałbyś aby uczniowie musieli co lekcję przynosić odczynniki, z drugiego końca szkoły. Zawsze lepiej mieć wszystko pod ręką! Ta zasada również ma swoje zastosowanie w na platformie e-learning. Warto żeby nasza grupa użytkowników miała miejsce, w którym w posegregowany i czytelny sposób, będzie miała dostęp do wszystkich materiałów na wyciągnięcie ręki.

Pokój wirtualny czyli zajęcia zdalne na e-platformie

Systemy do telekonferencji to temat na kolejny wpis, ale jako że pokoje wirtualne, wg nas, powinny być integralną częścią platformy e-learning – poruszymy ten temat właśnie tutaj. W przeciągu ostatniego półtora roku, biznesowe spotkania online, skutecznie zastąpiły spotkanie w realnym świecie. Co jednak z nauką zdalną, czy aby na pewno spełniła ona swoje założenia? Mówiąc delikatnie – zdania są podzielone, szczególnie wśród rodziców dzieci i młodzieży szkolnej. Jednak w tym wpisie nie poruszamy aspektów wychowawczych, nie rozpisujemy się również nad czynnikami, które ograniczają skupienie uczniów na lekcji online.

platforma e-learning

Wg nas dobrze przeprowadzone zajęcia online na e-platformie, szczególnie wśród osób dorosłych, nie ustępują w niczym zajęciom tradycyjnym. Ważnym jest aby osoba, która prowadzi dane zajęcia, była odpowiednio przeszkolona oraz miała do dyspozycji wszystkie narzędzia, które mogą naukę uatrakcyjnić, a co za tym idzie – skuteczniej w nią angażować. Właśnie dlatego nasz kurs na platformie e-learningowej powinien być również uzupełniony np: o zajęcia online z instruktorem, podczas których kursanci będą mieli możliwość skonfrontowania swoich wątpliwości oraz pytań z „żywą” osobą.

Platforma e-learning, oprócz posiadania własnego modułu do nauki zdalnej, powinna mieć także możliwość integracji z innymi popularnymi systemami do wideokonferencji. Dzięki tej możliwości, nawet jeśli, my i nasza firma, korzystamy już z innego systemu, a chcielibyśmy wdrożyć platformę e-learning – nie musimy uczyć się kolejnych systemów. Możemy zintegrować e-platformę z tym system, którego aktualnie używamy

Platforma e-learning zgodna ze standardami WCAG

Szacuje się, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią 1/7 całej populacji światowej. Dlatego tak ważne jest, aby e-platforma z kursami online także spełniała wymogi WCAG i mogła być używana także np. przez osoby niedowidzące i posługujące się językiem migowym.

Platforma szkoleniowa Parlo spełnia większość wymogów standardu WCAG

Jeżeli jesteś zainteresowany możliwością wdrożenia platformy e-learning w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu na info@edu-platformy.com lub pod telefonem 606652094.

Zapraszamy także na prezentację online. Umów się