Blended learning według jednej z definicji to nic innego, jak metoda, która łączy nauczanie zdalne z nauczaniem tradycyjnym. Jednak w obecnej sytuacji można pokusić się o stwierdzenie, że definicja ta w dzisiejszej sytuacji powinna ulec zmianie, a odpowiednio zaprojektowana platforma edukacyjna powinna stanowić jej podstawowe i główne narzędzie.

Główną zasadą, która tworzy trzon metody Blended Learning jest połączenie tradycyjnych zajęć w klasie z nauką online. Nauka online pozostaje tutaj terminem mocno niedoprecyzowanym. Właśnie dlatego w sieci możemy znaleźć różne wariacje na temat tej metody np: w jeden dzień będą to zajęcia w klasie, a w drugi zajęcia online z nauczycielem w pokoju wirtualnym.

rys. 1

Dzisiaj wiemy, że takie rozwiązanie (rys.1), w pewnym sensie, to dublowanie tego samego kontekstu (praca z w grupie z nauczycielem), ale przy pomocy innego narzędzia i kanału nauczania. Właśnie dlatego nauka w klasie w modelu tradycyjnym jest mocno zbliżona do nauki w pokoju wirtualnym. Mimo wszystko to cały czas nauka z tymi samymi kolegami, z tym samym nauczycielem tylko przy pomocy komputera. Właśnie dlatego uważamy, że Blended (ang. wymieszane) learning w obecnej sytuacji powinien być wymieszaniem dwóch zupełnie różnych kontekstów nauczania.

5

Platforma edukacyjna = blended learning ?

W pandemicznej rzeczywistości kanał komunikacji jakim jest nauczanie przez internet to na ten moment jedyna możliwość. Właśnie dlatego platformy edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród nauczyciela, jak i szkoleniowców. Platforma edukacyjna powinna łączyć w sobie moduł do kursów e-learningowych, w których kursant/uczeń może sam, w zaciszu domowym pracować z określonym materiałem, z modułem do nauki z nauczycielem/trenerem w wirtualnej klasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpowiednio zaprojektowana platforma e-learning może stać się idealnym kombajnem do nauki zdalnej, która wcieli w życie założenia metody blended learningu., ale również flipped learningu!

Platforma edukacyjna, czyli narzędzie do flipped learningu.

Odwrócone nauczanie (ang. flipped learning) w odróżnieniu od klasycznej lekcji, na której dominuje wykład nauczyciela, podczas gdy uczniowie robią notatki, metoda FL „przerzuca” część wykładową na uczniów, odwracając w ten sposób czas i sposób pracy. Uczniowie mogą zapoznawać się z materiałami umieszczonymi na platformie edukacyjnej przez nauczyciela, a następnie przystąpić do lekcji w pokoju wirtualnym. Dzięki temu, że uczniowie są wcześniej przygotowani przy pomocy materiałów na platformie e-learning, podczas zajęć mogą poświęcić się wdrażaniu posiadanej wiedzy w praktycznych działaniach: ćwiczeniach, dyskusji, rozwiązywaniu konkretnych problemów na różnych przykładach.

Platforma e-learning może być idealnym miejscem do nauki mieszanej, jak i odwróconej jednak to nie metoda jest miernikiem sukcesu, a wynik nauczania. Właśnie dlatego platformy edukacyjne powinna być traktowane jako narzędzie (bardzo pomocne, ale jednak narzędzie), które ułatwi, a w dzisiejszych czasach często umożliwi naukę w trybie zdalnym

Zobacz Przykład platformy edukacyjnej (e-learningowej) – PARLO

Zobacz:
platformy edukacyjne dla firm szkoleniowych

platformy edukacyjne dla pracowników firm

platformy edukacyjne dla szkół językowych

Masz pytania napisz lub zadzwoń 606652094