E-learning to jedno z najczęściej wyszukiwanych słów w przeglądarce podczas pandemii.
Już w świecie przed pandemią rynek nauki zdalnej rósł w bardzo dynamicznym tempie, jednak teraz coraz więcej przedsiębiorców widzi swoje szanse w e-edukacji i e-learningu. Oznacza to stworzenie własnej edukacyjnej platformy e-learningowej. Wdrożenie platformy edukacyjnej w firmie szkoleniowej może okazać się ostatnią deską ratunku i realną szansą na rozwój firmy .

Platforma e-learning – dla kogo?

Każda firma nie tylko szkoleniowa ma swoje powody i cele jeśli chodzi o wdrożenie e-learningu i e-nauki. Każdy biznes jest inny i wymaga innego podejścia. Jednak wszystkie firmy na świecie łączy jedno – osiąganie dochodu. Właśnie dlatego pierwszym i najważniejszym celem wdrożenia e-learningu w firmie jest chęć zwiększenia zysków. Pamiętajmy, że wartość dodana dla firmy, dzięki e-learningowi , może przybierać różne formy np: finansowy lub wizerunkowy, jednak w obliczu zaistniałej sytuacji trudno wymagać od większości przedsiębiorców, aby skupiali się na działaniach tylko PR-owych.

Wdrożenie platformy e-learningowej pozwala na uruchomienie dodatkowego kanału sprzedaży w naszej firmie. Nieważne, czy masz firmę szkoleniową, jesteś właścicielem warsztatu stolarskiego czy samochodowego. Najważniejsze jest to, że posiadasz wiedzę, a wiedzę można sprzedawać skutecznie online, dzięki kursom e-learning, tworząc je na platformie edukacyjnej . Oczywiście samo nic się nie sprzeda, ale warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na szkolenia online czyli e-kursy stale rośnie i rosnąć nieprzestanie – niezależnie od branży. Tak więc inwestycja w nowoczesne platformy e-learning jest z pewnością inwestycją opłącalną.

E-learning – z jakich modułów może się składać platforma e-learning

Nowoczesna platforma e-learning to narzędzie wielofunkcyjne, które łączy w sobie wiele modułów. Oczywiście najważniejszym elementem platformy e-learning będzie moduł do tworzenia kursów online, dzięki któremu będziemy mogli przekazać naszą wiedzę i doświadczenie w uporządkowany i skuteczny sposób. To w jaki sposób będzie wyglądał moduł do tworzenia szkoleń e-learningowych zależy od systemu na jaki się zdecydujemy (więcej o systemach e-learningowych znajdziesz tutaj).

Oprócz modułu do tworzenia kursów e-learningowych warto zadbać również o możliwość ich bezpośredniej sprzedaży, czyli tzw moduł sprzedażowy. W tym celu warto wybrać taką ofertę na platformę e-learning, która posiada również moduł e-commerce, czyli w tym wypadku po prostu sklep internetowy. Warto również zaimplementować płatności online (np: Tpay, PayU, Przelewy24), które umożliwią nam praktycznie bezobsługowe działanie modułu sklepowego na platformie edukacyjnej.

Kolejnym modułem, który ułatwi nam pracę z klientem na platformie e-learning jest moduł do automatycznej wysyłki maili i newsletterów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaplanować poszczególne etapy e-mail marketingu tj. tworzenie bazy klientów, wysyłki newsletterów czy lead magnet.

Nauka na edukacyjnej platformie e-learningowej nie musi ograniczać się tylko do kursu e-learningowego. Niektóre platformy e-learningowe posiadają również moduł do nauki zdalnej w pokojach wirtualnych pozwalający na połączenie z zewnętrznym systemami takimi jak np. Zoom, czy ClickMeeting.

E-learning – jak zacząć wdrożenie platformy edukacyjnej

Teraz kiedy wiesz już jakie możliwości drzemią w nowoczesnej platformie e-learningowej, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego usługodawcy. Powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.
Po pierwsze zapytaj o to, czy są jakieś ukryte koszty.
Druga sprawa, zapytaj, jak wygląda przekazanie platformy i czy będzie ona Twoją własnością.
Po trzecie dopytaj o wyżej wspomniane szkolenia przy wdrożeniu platformy e-learning – czy w ogóle są przewidziane, jak długo trwają i czego dotyczą.
Następne pytanie powinno dotyczyć supportu platformy. Konkretnie tego, czy firma go zapewnia, jeśli tak, to na jak długo, co obejmuje oraz jaki jest czas reakcji w przypadku awarii. Mimo tego, że te pytania mogą wydawać się oczywiste, naprawdę warto o nich pamiętać podczas szukania najlepszej oferty na wdrożenie e-learningu w Twojej firmie.


Platforma e-learning – startujemy

Wdrożenie platformy edukacyjnej zaczynamy od wyboru hostingu i domeny, pod którą będzie funkcjonować platforma do tworzenia, prowadzenia i sprzedaży kursów online.
Następnym krokiem to personalizacja platformy edukacyjnej, czyli dostosowanie do wizerunku firmy.

Potem konfigurowane są moduły, które zostały wybrane podczas analizy potrzeb, przeprowadzonej przez usługodawcę.
Następnie możemy startować z nauką obsługi platformy i krok już nas dzieli od uruchomienia dochodowego biznesu online.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat uruchomienia platform e-learningowych i chciałbyś wdrożyć e-learning w Twojej firmie – napisz do nas na info@edu-platformy.com lub zadzwoń 606652094